niedziela, 5 czerwca 2016

Oświetlenie zewnętrzne domu

Oświetlenie numeru domu

Numer na budynku (czasem z nawą ulicy) jest pomocny jako orientacja miejsca i adresu. Takie oznaczenie powinno dobrze spełniać swoją funkcję w dzień i w nocy. Należy taki numer zamontować na odpowiedniej wysokości, a widoczność powinna być swobodna z każdej strony - tak aby nie był niczym przysłonięty. Ważny jest też tutaj rozmiar cyfr i liter tak aby były czytelne z odpowiedniej odległości. Wielkość znaków powinna być nie mniejsza niż 10-15 centymetrów. 
Powinniśmy zadbać też aby oznaczenia budynku były również dobrze widoczne w nocy, ma to szczególne znaczenie dla służb specjalnych jak policja, straż pożarna czy pogotowie ratunkowe ale będzie też informacją dla taksówkarzy czy też gości którzy mają do nas dotrzeć. Możemy taki szyld oświetlić z góry aby światło padało na niego, lub zrobić oznaczenia na kloszu lampy, można tutaj skorzystać z bogatej oferty takich gotowych lamp specjalnie przeznaczonych do tego celu. W związku z tym iż podświetlenie powinno być aktywne całą noc warto wybrać takie które będą jak najbardziej energooszczędne.

Oświetlenie podjazdów

Droga która prowadzi do garażu lub miejsca postojowego jest tak samo ważna jak droga prowadząca do drzwi wejściowych, dlatego tak ważne jest odpowiednie jej oświetlenie. Światła naszego samochodu nie są tutaj wystarczające, gdyż ogranicza je kierunek ustawienia naszego pojazdu. Właściwe oświetlenie ułatwi nam manewry autem oraz większy komfort już po zaparkowaniu auta i wyłączeniu silnika i świateł.
Rynek powoduje że mamy w czym wybierać - oferta jest bardzo bogata. Możemy zastosować naświetlacze led nad wjazdem do garażu, w ścianie garażu możemy też zamontować oprawy ścienne. Wzdłuż podjazdu możemy postawić słupki ogrodowe lub wykorzystać oprawy montowane w podłożu np. oprawy najazdowe lub świecącą kostkę brukową. Oprawy montowane w podłożu mają tę zaletę nie nie przeszkadzają w żadnych manewrach i ruchach po drodze a mogą też dokładnie wskazywać kierunek podjazdu do garażu. Bez obawy możemy po takich oprawach jeździć autem, nic im się nie stanie. Tak samo żadna pogoda - deszcz czy śnieg nie będzie tutaj im szkodził.

Oświetlenie drzwi wejściowych

W zależności czy nad drzwiami jest daszek, możemy skorzystać z opraw które zamontujemy w "suficie" tego daszku lub skorzystać z lamp naściennych. Montujemy je najczęściej na wysokości około 1,5-2 metry od podłoża. Trzeba też wybierać takie lampy które mają odpowiednią klasę szczelności przed wilgocią, pamiętając o tym że lampy będą zamontowane na zewnątrz.
Jeżeli zdecydujemy się na ręczne włączanie takich lamp, to pamiętajmy aby włącznik zamontować w środku i na zewnątrz (włączniki schodowe). Dużo wygodniejszym rozwiązaniem będzie jednak wykorzystać do tego celu czujniki ruchu, które automatycznie włączą nam oświetlenie kiedy znajdziemy się w zakresie ich wykrywania i wyłączy po nastawionym czasie. Można też wykorzystać czujniki zmierzchowe które będą uruchamiać oświetlenie po zmroku a wyłączać po nadejściu dnia.

Oświetlenie elewacji

Coraz częsciej oświetlamy nasze domy dookoła, aby byłą widoczna cała bryła budynku. Takie oświetlenie oprócz walorów estetycznych pokazujących piękno domu w nocy, ma też walory komfortu i bezpieczeństwa, dzięki temu czujemy się bezpieczniejsi wiedząc że każdy kręcący się obcy koło naszego domu będzie lepiej widoczny, dla nas i sąsiadów aby mogli wcześniej zareagować.
Możemy oświetlać elewację na trzy sposoby. Od dołu, montując lampy w podłożu, będą świeciły do góry wzdłuż elewacji. Można też zamontować tzw. oprawy sufitowe w podbitce dachowej, które będą świeciły do dołu. Trzecim sposobem jest zamontowanie opraw na ścianie budynku, mogą to być kinkiety ogrodowe lub oprawy elewacyjne świecące w górę lub w dół lub w obu tych kierunkach. Każde rozwiązanie jest dobre, i na pewno w tak oświetlonym budynku będziemy w nocy czuli się bezpieczniej. Takie oprawy powinno się już zamontować pod czujniki zmierzchowe oraz wykorzystać żarówki led, aby światło które będzie działać całą noc nie zrujnowało naszych kieszeni wysokim rachunkiem za prąd.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz