wtorek, 17 maja 2016

Oświetlenie ogrodu

Zanim kupimy lampy do naszego ogrodu - zaplanujmy wcześniej wszystko i spróbujmy wyobrazić sobie jak to będzie wyglądało. Należy też odpowiednio wcześniej przygotować instalację elektryczną do podłączenia oświetlenia, trzeba wziąć pod uwagę czy całe oświetlenie ogrodu będzie zamontowane na jednym obwodzie (czy wszystko będzie się zapalało jednocześnie) czy też planujemy stworzyć kilka obwodów.
W zależności od wybranego rodzaju oświetlenia stoimy przed wyborem napięcia zasilającego - czy będzie to instalacja na 12V, 24V czy też na 230V. W przypadku instalacji niskonapięciowej należy brać pod uwagę fakt występowania spadków napięcia (im dłuższy przewód i cała instalacja - tym niższe napięcie będzie na jej końcu) - można układać taką instalację w pętlę, zasilać ją z dwóch stron. Pamiętajmy iż instalację, ułożenie przewodów powinno się zrobić przed zagospodarowaniem ogrodu, położeniem ścieżek czy chodników aby uniknąć ich rozkopywania. Przewody powinno się umieszczać w rurach karbowanych aby uniknąć przypadkowego ich uszkodzenia przy pracach ogrodniczych, powinny być to też kable które można układać w ziemi (przy zakupie przewodów warto o to zapytać sprzedawcę).
Instalację oświetlenia ogrodowego można podłączyć do automatów zmierzchowych - urządzenia te włączą nam oświetlenie po zmierzchu i wyłączą ją o świcie. Możliwe jest też zastosowanie zegarów sterujących które będą włączały i wyłączały oświetlenie o zaprogramowanej godzinie.

Ciekawe sposoby oświetlania ogrodu.

Bardzo interesującym wyborem do oświetlenia ogrodu może być świecąca kostka brukowa. Oprawy takie bardzo ciekawie prezentują się przy oświetlaniu ścieżek, chodników czy podjazdów do garażu. Można je również wykorzystać do oświetlania od dołu bryły budynku. Występują w wersjach ze światłem białym, RGB - różnokolorowym oraz RGB+W czyli połączeniem światła różnokolorowego z silnym światłem białym. W przypadku wersji różnokolorowej można sterować kolorami świecenia za pomocą sterowników z pilotem zdalnego sterowania (możemy zmieniać kolory nie wychodząc z domu za pomocą pilota).


Technologia LED

W przypadku kiedy stoimy przed wyborem lamp do ogrodu warto wybrać te które już są wyposażone w źródło światła LED lub takie gdzie bez problemu możemy takie żarówki zamontować. Oświetlenie LED jest bardzo energooszczędne, dzięki temu koszty energii elektrycznej na oświetlenie ogrodu nie będą stanowiły pokaźnej kwoty w naszym budżecie. Żarówki LED posiadają dużą żywotność oraz są odporne na dużą ilość cykli włączeń/wyłączeń co w przypadku zastosowania czujników ruchu ma duże znaczenie.



Postarajmy się aby nasz projekt oświetlenia ogrodu był funkcjonalny, użyteczny i energooszczędny. Wykorzystujmy dostępną technologię aby korzystanie z tego oświetlenia było przyjemnością. Urządzenia sterujące są w tym bardzo pomocne - nie bójmy się ich wykorzystywać.
Czujniki zmierzchu - pozwolą włączać oświetlenie po zmroku i wyłączać o świcie.
Czujniki ruchu - będą uruchamiały oświetlenie dokładnie wtedy kiedy go potrzebujesz, włączą oświetlenie kiedy wykryją ruch w zasięgu swoich czujników.
Oświetlenie LED - bądźmy energooszczędni
Kreatywność - postarajmy się aby nasze oświetlenie robiło wrażenie na nas samych jak i na naszych gościach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz